Zgornje Gorje 6b
4247 Zgornje Gorje
V noči iz 3. na 4. avgust je Slovenijo zajelo neurje z obilnimi padavinami, ki so bile predvidene tudi za prihodnje dni. Poplavljalo je več rek predvsem v S, SV in osrednjem delu države, zalitih je bilo več objektov, veliko krajev pa je bilo nedostopnih zaradi poplavljenih in poškodovanih cest.
Dne 4. 8. 2023 je bil aktiviran Državni in regijski načrt zaščite in reševanja ob poplavah.
Prvi alarm za vdor vode v stanovanjski objekt smo v Občini Gorje od regijskega centra za obveščanje (RECO) prejeli 4.8.2023 ob 6.48. Aktivirani sta bili obe gasilski društvi v občini. Glede na situacijo ob stanovanjski hiši ob potoku Rečica in vodostaja reke Radovne je ena ekipa pričela z aktivnostmi za zmanjšanje vdora vode v stanovanjski objekt (preusmeritev vode in črpanje), druga ekipa je bila razporejena na polnjenje protipoplavnih vreč. Z očiščenjem struge potoka Rečica, s pomočjo mehanizacije bližnjega podjetja, je bila nevarnost nadaljnjega vdora vode v stanovanjski objekt odpravljena. S protipoplavnimi vrečami so gasilci zavarovali še stanovanjski objekt ob reki Radovni v Spodnjih Gorjah.
Naslednja intervencija je bila prečrpavanje vode iz garaže v Spodnjih Gorjah.
Ob aktivaciji Državnega in regijskega načrta zaščite in reševanje ob poplavah in več hkratnih nevarnih dogodkih v občini je bil ob 10:41 aktiviran štab CZ Občine Gorje. Štab CZ se je zbral v gasilskem domu v Gorjah v sestavi poveljnik štaba CZ, namestnik poveljnika štaba CZ, župan Občine Gorje, predsednik PGD Gorje, član CZ za gradbeništvo.
Medtem smo priskrbeli še dodatne protipoplavne vreče in pokrivno folijo.
Štab je koordiniral delovanje enot PGD Gorje in PGD Podhom za preprečevanje zalitja več stanovanjskih objektov s protipoplavnimi vrečami, ki so potekale v naseljih Grabče in Krnica. Enoti gasilskih društev sta se odzvali na vse pozive občanov in z ukrepanjem preprečili nastanek večje škode na objektih in infrastrukturi. Za občane je bil organiziran prevzem protipoplavnih vreč v gasilskem domu Gorje.
Sprožilo se je več manjših podorov zemlje, katere so aktivirane enote zavarovalne s pokrivno folijo. Član štaba CZ za gradbeništvo je podore pregledal in ocenil, da trenutno ne predstavljajo nevarnost za objekte ali infrastrukturo.
Nevarnost je predstavljajo za nosilnimi stebri mostov v vasi Grabče in Spodnjem grabnu v Podhomu ujeto vejevje. Ob nadaljnjem nabiranju vejevja bi v najhujšem primeru lahko prišlo do porušitve mostov. Težavo na obeh mestih je predstavljala nedostopnost mostov za večjo mehanizacijo. S pomočjo lokalnega podjetnika je bila nevarnost na mostu v Grabču hitro odpravljena, s pomočjo vaščanov pa nekoliko kasneje tudi na mostu v Spodnjem grabnu.
Zaradi razmer na terenu je poveljnik štaba CZ odredil zaporo lokalne ceste v vasi Grabče in ceste do soteske Vintgar ter mostu preko Radovne v Spodnje grabnu v Podhomu.
Ob 15:30 uri je poveljnik štaba CZ opravil ogled vseh delovišč. Ocenil je, da se na nobenem stanje ne poslabšuje. Enako sta ugotovili tudi enoti PGD Gorje in PGD Podhom ob pregledu stanja na terenu ob 19.00 uri. Poveljnik štaba CZ in župan Občine Gorje sta stanje preverila še ob 20.30 uri.
Štab CZ Občine Gorje se je v okrnjeni sestavi sestal spet 5.8.2023 ob 8.00 uri in opravil oglede na terenu. Razen dodatnega podora ob strugi reke Radovne pregled ni pokazal poslabšanja stanja.
Ugotovljeno je bila večja količina meteorne vode v fekalni kanalizaciji na območju Krnice. O stanju smo obvestili koncesionarja WTE.
Štab CZ se zahvaljuje podjetjema oz. zaposlenim iz Lesbled, d.o.o., trgovina in prevoz, Spodnje Gorje 145 ter Avtoprevozništvo Mirko Zupan, Krnica 58a in Niku in Lenartu Papler, Petru in Jakobu Poklukar ter seveda vsem sodelujočim gasilcem iz PGD Gorje in PGD Podhom za sodelovanje pri intervencijah.
Štab CZ Občine Gorje