POZIV LASTNIKOM GOZDOV
V Sloveniji zaradi podlubnikov do konca junija 2020 označenih za posek in posekanih za preko 300.000 m3 na Zgornjem Gorenjskem 75.000 m3 smrek
Do konca junija 2020 je Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) Območna enota Bled za posek zaradi podlubnikov označila za 75.000 m3 dreves smreke, posekanih pa je bilo za 110.000 m3 dreves. V enakem obdobju lani je bilo za posek zaradi podlubnikov izbranih 125.000 m3, posekanih pa za 140.000 m3. Kljub nekoliko manj poškodovanih smrek je prenamnožitev podlubnikov še vedno izredno visoka in ogroženost smrekovih gozdov na Zgornjem Gorenjskem na najvišji stopnji.
Gozdarji ZGS v ogroženih gozdovih izvajajo poostren nadzor z namenom čim hitrejšega odkrivanja in sanacije žarišč podlubnikov. Revirni gozdarji napadena drevesa označujejo za posek ter lastnikom gozdov izdajajo odločbe za izvedbo poseka in zatiralnih ukrepov. Za obvladovanje podlubnikov je najpomembnejše zagotavljanje pravočasnega poseka in odvoza neobeljenega okroglega lesa, naseljenega s podlubniki, iz gozda.
Smo v obdobju razvoja prve letošnje generacije podlubnikov
Podlubniki, ki so preživeli zimo so izleteli iz svojih zimovališč ter napadli smreke v bližji in daljni okolici. Zato je treba posebno pozorno pregledati zlasti gozdove, ki so jih v zadnjih letih že prizadeli podlubniki ali jih je prizadel vetrolom, gozdne sestoje na sušnih rastiščih in sestoje, v katerih se je v prejšnjih letih izvajala redna sečnja in dlje časa skladiščil neobeljen les. Ogroženi so tudi drugi pretežno smrekovi sestoji, starejši od 50 let.
S podlubniki na novo napadene smreke v tem času prepoznavamo po rjavem prahu, črvini, ki se nabira na dnu napadenih dreves za luskami skorje, na pajčevinah in na okoliškem rastju. Podlubniki v teh napadenih smrekah že odlagajo jajčeca. Iz jajčec se bodo razvile ličinke, ki bodo z dolbenjem rovov v nekaj tednih preprečile pretok rastlinskih sokov, kar bo povzročilo rumeno do rjavkasto obarvanje iglic, dobro viden znak sušenja smreke.
S podlubniki napadene smreke je potrebno čim prej posekati, da preprečimo izlet nove generacije podlubnikov. Vsako nepravočasno posekano in obeljeno ali predelano smrekovo drevo lahko pomeni uničenje do dvajset dodatnih smrek. Posledica je povečanje poškodb gozdov ter tudi povečan obseg potrebnega dela pri obvladovanju podlubnikov v drugi polovici leta. Sanacija lubadark je pomembna tudi iz ekonomskega vidika - ko les lubadark pomodri, se njegova odkupna cena v primerjavi z zdravim lesom zmanjša za do 30 €/m3, odvisno od debeline in lastnosti lesa.
Lastnike gozdov pozivamo, naj skrbno pregledujejo svoje gozdove in čim hitreje izvedejo sanacijska dela
V tem najbolj občutljivem času, ko se podlubniki izredno hitro razvijajo, pozivamo lastnike gozdov, da sami redno pregledujejo smrekove gozdove najmanj dvakrat mesečno. Če opazijo napadena ali podrta drevesa, naj o tem čim prej obvestijo revirnega gozdarja, s sanacijo, torej pospravilom poškodovanega drevja, pa lahko v tem primeru začnejo nemudoma.
Večina lastnikov pa bo o napadu podlubnikov obveščena preko odločbe, ki jo bo izdala gozdarska služba - ZGS. Izredno pomembno je, da lastniki zagotovijo izvedbo v roku, ki je določen na odločbi. Od tega je odvisna uspešnost zatiranja (širjenja) podlubnika in od tega je odvisna tudi vrednost (kvaliteta) lesa, ki lastniku zagotavlja pozitivni finančni učinek. Ker vedno manj lastnikov opravlja gozdarska dela sama in ker je sečnja in spravilo lesa tudi izredno nevarno delo, priporočamo, da izvajanje sanacijskih del zaupate profesionalnem izvajalcem. Pri tem, posebno pri manjših lastnikih nastopi vprašanje: Kje dobiti primernega izvajalca in koga izbrati?
Prilagamo medmrežne povezave, kjer so na razpolago informacije o javni gozdarski službi, sanaciji podlubnikov, seznami izvajalcev gozdarskih del in odkupovalcev lesa.
Posebno opozarjamo in priporočamo lastnikom, da z izbranim izvajalcem sklenete pisno pogodbo o izvedbi del in (ali) odkupu lesa. Občasna prisotnost lastnika gozda, ob samem izvajanju del, pri kamionskem odvozu lesa in ob zaključku del, je zelo pomembna, saj bo posledice slabe izvedbe in drugih morebitnih nepravilnosti nosil predvsem lastnik gozda.
Povezave, kjer najdete ustrezne informacije:
Bled, 2.julij, 2020
Zavod za gozdove Slovenije
Območna enota Bled